Vrcholů jež nesou název Plešivec je vícero, ale tento u Litoměřic patří mezi jedny z nejznámějších vrcholů Českého středohoří. Toto místo je fotografy vyhledáváno a to ne nadarmo. Z vrcholu se vám totiž naskytne nádherný výhled do krajiny směrem k blízké zřícenině hradu Kamýk a na vzdálené vrcholy jako jsou třeba Lovoš, Milešovka a nebo třeba zřícenina hradu Košťálov. To čím je ale Plešivec unikátní a proč stojí za návštěvu, je jeho sutinové pole, které má jednu úžasnou vlastnost. Za západu slunce se to kamenné moře lehce zabarví do červena a tak mi aspoň trochu připomnělo Dolomity, které díky jevu Enrosadira se za východu a západu slunce zabarví do oranžova a poté i do ruda. A právě kombinace krásného výhledu a kamenného moře činí Plešivec jedním z nejzajímavějších míst na focení západu slunce v Českém středohoří.
Přiznám se, že tato návštěva nebyla má první. Po prvé jsem se na focení západu slunce z Plešivce vypravil s kolegou fotografem - Balifoto a to ten den byl velký opar. Nakonec jsme nafotili hezkou fotku, ale obloha byla bez jediného mraku a tak jsem měl jasno. Musím se na místo opět vrátit, až bude zajímavější podnebí. A právě na jaře v roce 2022 ta pravá chvíle přišla. Tentokrát jsem vyrazil s přítelkyni, pro kterou návštěva Plešivce byla premiérou.
Zaparkovat se dá v obci Kamýk, kde je i zřícenina hradu. Cesta na samotný vrchol není moc dlouhá, ale není vhodná pro absolvování kočárkem a to právě kvůli sutinovému poli. Zprvu jdete po rovině a jakmile zajdete za poslední obydlí, dostanete se na rozcestí, kde už budete obklopeny lesem. Zde zpevněná cesta začíná mírně stoupat. Netrvá dlouho a dojdete k dalšímu rozcestí. Vy se vydáte doprava a hned spatříte krásnou kapli Narození sv. Jana Křtitele.
Za kaplí už začíná to pravé stoupaní po lesní cestě, která vás po několika metrech zavede pod samotné kamenné moře. Zprvu ho obcházíte po levé straně, aby jste po chvilce se ocitli přímo na něm. Připravte se, že po celou dobu od kaple až sem vám bude dělat společnost nespočet mravenců, kteří vás nutí jít bez zastávky, pokud ovšem nestojíte o černé pasažéry. Jakmile se ocitnete na kamenech, dostane váš výšlap nový rozměr. Doporučuji pevnou obuv a vyhnout se zimnímu období, kdy by mohly být kameny namrzlé. Samy o sobě jsou vratké a tak stačí jeden neopatrný krok. Nemusíte se ale bát, není to až tak náročné. Cesta vede po vrstevnici ve znamení mírného stoupání. Tato cesta vás nakonec dovede ke konci kamenného moře, kde zbývá poslední cca dva metry ke zdolání vrcholu, které jsou nejprudší.
Po zdoláni posledních metrů stoupání se vydáte doprava, kde jdete po úzké cestě. Zleva máte les a zprava se pod vámi nachází kamenné moře. Stačí ujít už jen pár metrů a jste na místě.
Na jaře slunce zapadá po vaší pravé straně a v listopadu budete mít pro změnu slunce uprostřed záběru.
Když jsme s přítelkyní dorazili na místo, tak to moc slavně nevypadalo. Podnebí na mě působilo dojmem, že slunce nepronikne přes mléčný opar.
Nakonec se ale ukázalo, že jsem se mýlil a byl to nádherný západ slunce.